Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Grand Island Independent All-Area Track and Field leaders

Grand Island Independent All-Area Track and Field leaders

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
track

Note: Current Wednesday meets are not included in the charts

* converted from hand-held timing (.24 added)

BOYS

Shot Put

Area record: Steve Kriewald, NL-Scotia, 2000 63-1 1/4

(B) Daniel Elge, Aurora 54-7 1/2

Gage Griffith, Aurora 53-3 1/2

Eric Lenz, Central City 52-7 1/2

(A) Jaiden Chrisman, Grand Island 49-2 1/2

Wyatt Sindelar, Northwest 48-2

Brody Stutzman, Northwest 48-6

(C) Carter Mann, Burwell 47-8 1/2

Kolby Gorecki, Centura 47-8

(D) Trevor Cargill, Central Valley 46-7

Discus

Area record: Zach Brittain, Grand Island CC, 2014 195-9

(B) Gage Griffith, Aurora 160-6

Eric Lenz, Central City 157-10

(C) Carter Mann, Burwell 152-4 1/2

Wyatt Sindelar, Northwest 146-10

(D) Trevor Cargill, Central Valley 141-8

Kolby Gorecki, Centura 141-2

Colton Horne, Doniphan-Trumbull 140-6

Sam Herberger, Adams Central 137-8

Long jump

Area record: Tom Haase, Aurora, 1987 24-6 1/2

(C) Quinton Ries, Ord 22-3 1/2

(B) Qwentin Coble, Broken Bow 21-6

Cameron Petzoldt, Northwest 21-5 1/2

Eli Wooden, Centura 21-5

Myles Sadd, Doniphan-Trumbull 20-11 1/2

Carsen Staehr, Aurora 20-6 1/2

Isaac Herbek, Grand Island CC 20-6

(D) Jeffrey Schmeits, Riverside 20-6

(A) Jackson Sikes, Grand Island 20-2 1/2

Triple jump

Area record: Kevin Stobbe, Grand Island, 1988 48-1 1/2

(C) Quinton Reis, Ord 44-0

(B) Alex Brandt, Northwest 43-5 1/2

(D) Jeffrey Schmeits, Riverside 42-9 1/2

Carsen Staehr, Aurora 41-11 1/2

Isaac Herbek, Grand Island CC 41-6 1/2

Qwentin Coble, Broken Bow 41-6

Tony Berger, Riverside 41-5

Levi Bode, Burwell 41-3

(A) Dylan Sextro, Grand Island 40-9

Kamden Aden, Grand Island 40-9

High jump

Area record: Chris Murrell, Grand Island, 1989 7-1 1/4

(B) Alex Brandt, Northwest 6-4

(C) Myles Sadd, Doniphan-Trumbull 6-4

Dante Boelhower, Adams Central 6-2

(D) Trey Dodds, Fullerton 6-2

Devin Jepson, Wood River 6-2

Breck Samuelson, Adams Central 6-1

Isaac Herbek, Grand Island CC 6-1

(B) Robert Delgado, Aurora 6-0

Troy Rasmussen, Centura 6-0

Pole Vault

Area record: Gable Baldwin, GICC, 2003 16-4

(B) Caden Carlson, Aurora 13-6

(C) Eli Wooden, Centura 13-0

Brody Ridder, Broken Bow 12-8

Ben Alberts, Grand Island CC 12-6

Jacob Mosley, Northwest 12-2

Blake Wells, Ord 12-0

Bryce Gorecki, Centura 12-0

Caleb Vokes, Northwest 11-10

(D) Kyle Oakley, Central Valley 11-6

(A) Alex Portillo, Grand Island 11-0

100 meter dash

Area record: Andrew Shanle, St. Edward, 2002 10.64*

(C) Gage Steinke, Grand Island CC 11.08

(B) Zaide Weidner, Hastings 11.15

Dominic Tolfa, Burwell 11.24*

Austin Nauert, Hastings 11.24*

Victor Isele, Northwest 11.26

Logan Turek, Wood River 11.26

Koby Nachtigal, Aurora 11.27

Ayden King, Doniphan-Trumbull 11.27

(D) Jeffrey Schmeits, Riverside 11.37

(A) Ayden McDermott, Grand Island 11.45

200 meter dash

Area record: Cody Rush, Northwest, 2012 21.59

(B) Zaide Weidner, Hastings 22.56

(C) Gage Steinke, Grand Island CC 22.63

Austin Nauert, Hastings 22.93

Brayton Johnson Grand Island CC 22.98

Ayden King, Doniphan-Trumbull 23.04

Dominic Tolfa, Burwell 23.04*

Caleb Busch, Burwell 23.24*

Koby Nachtigal, Aurora 23.30

(A) Hayden Buman, Grand Island 23.47

(D) Jeffrey Schmeits, Riverside 23.64*

400 meter dash

Area record: Cody Rush, Northwest, 2012 47.05

(B) Connor Wells, St. Paul 50.64*

Rylan Birkby, St. Paul 51.74*

(C) Brayton Johnson, Grand Island CC 52.51

Dominic Tolfa, Burwell 52.54*

Austin Nauert, Hastings 53.07

Brody Sheeks, Northwest 53.28

Owen Lane, Ord 53.39

John DeRiso, Ord 53.81

(A) Brandon Fox, Grand Island 55.18

(D) Joshua Rathjen, Heartland Lutheran 55.74*

800 meter run

Area record: Colin Appel, Grand Island, 2014 1:54.12

(B) Connor Wells, St. Paul 2:02.47

Jacob Wells, St. Paul 2:02.78

Landon Eckhardt, Hastings 2:02.91

Jaydon Welsh, Hastings 2:03.74*

Matthew Ochsner, Hastings 2:06.83

(D) Josh Rathjen, Heartland Lutheran 2:06.84*

(C) Zach Smith, Ord 2:06.93

Jonathan Lopez, Hastings 2:07.84*

(A) Payton Sindelar, Grand Island 2:09.77

1,600 meter run

Area record: Lynn Hall, Grand Island, 1970 4:16.24*

(A) Gage Long, Grand Island 4:37.83

(B) Jaydon Welsh, Hastings 4:39.40*

Juan Garcia, Grand Island 4:41.21

Jonathan Lopez, Hastings 4:45.19

Luke Bonifas, Adams Central 4:45.24*

(D) Joshua Rathjen, HL Lutheran 4:47.24*

Landon Eckhardt, Hastings 4:47.64*

(C) Ben Alberts, Grand Island CC 4:51.34*

3,200 meter run

Area record: Derek Bryer, GINW, 1988 9:22.94*

(A) Juan Garcia, Grand Island 9:42.84

(B) Jaydon Welsh, Hastings 10:03.47

Luke Bonifas, Adams Central 10:14.74*

(D) Ryan Berger, Riverside 10:41.14*

Daine Wardyn, Broken Bow 10:41.84*

Noah Osmond, Broken Bow 10:44.04*

Ben Sutherland, Northwest 10:49.38

(C) Zach Cloud, Grand Island CC 10:55.03

110 hurdles

Area record: Brandon Harrington, Northwest, 2005 14.17

(B) Tyler Carroll, Central City 15.53

(D) Trey Dodds, Fullerton 15.84*

Alex Brandt, Northwest 15.78

Cade Huxtable, Wood River 15.94*

(C) Hayden Kluthe, Ord 16.10

Tony Berger, Riverside 16.21

Gabe Wemhoff, Grand Island CC 16.43

(A) Jonathan Henriquez, Grand Island 16.52

300 hurdles

Area record: Jeremy Buckner, Grand Island, 1991 37.64*

(C) Cade Huxtable, Wood River 41.74*

(B) Rylan Birkby, St. Paul 42.44*

Jesse Drahota, Raveena 42.97

(D) Tony Berger, Riverside 43.23

Jayden Scott, Arcadia/Loup City 43.43

Hans Gideon, Burwell 43.54*

Trey Dodds, Fullerton 43.67

Alex Brandt, Northwest 43.84*

(A) Jonathan Henriquez, Grand Island 45.19

400 relay

Area record: Grand Island, 2000 41.91

(B) Hastings 43.62

(C) Grand Island CC 45.06

Centura 45.25

Burwell 45.34*

Aurora 45.40

(A) Grand Island 45.71

Wood River 46.14*

Doniphan-Trumbull 46.16

(D) Central Valley 47.30

1,600 relay

Area record: Grand Island 2012 3:19.78

(B) St. Paul 3:31.01

(C) Grand Island CC 3:34.15

Hastings 3:35.64*

Aurora 3:36.23

(A) Grand Island 3:37.01

Ord 3:38.07

Centura 3:40.33

Northwest 3:40.55

(D) Central Valley 3:52.49

3,200 relay

Area record: Hastings 1988 7:52.54*

(C) Grand Island CC 8:28.04*

(B) St. Paul 8:32.24*

(A) Grand Island 8:33.47

Adams Central 8:35.54*

Northwest 8:48.72

Aurora 9:06.20

Ravenna 9:08.31

Broken Bow 9:08.94*

(D) Riverside 9:44.58

GIRLS

Shot Put

Area record: Taylor Johnson, Northwest, 2010 46-0

(C) Jessica Steib, Arcadia-Loup City 42-2 1/2

(B) Claire Caspersen, Northwest 41-4 1/4

Shaye Butler, Hastings SC40-6 1/2

(A) Kamdyn Barrientos, Grand Island 37-10

Kylee Hasselmann, Grand Island CC 36-9

Ryann Sabatka, Hastings SC 36-4 1/4

Amber Kosmicki, St. Paul 35-9 1/2

Taylin Schernikau, Adams Central 35-6 3/4

(D) Justiss Hinkle, Palmer 33-6 1/2

Discus

Area record: Karla Rennau, Wood River, 1984 159-3

(C) Jessica Stieb, Arcadia-Loup City 134-3

(A) Kamdyn Barrientos, Grand Island 128-9

(B) Olivia Poppert, St. Paul 122-4

Kenzi Havranek, Northwest 114-5

Sadie Ference, Arcadia-Loup City 113-8

Amber Kosmicki, St. Paul 109-8

Claire Caspersen, Northwest 106-9

Kylie Jerabek, Arcadia-Loup City 105-10

(D) Madison Young, Central Valley 102-2 1/2

Long jump

Area record: Nancy Kindig, Hastings SC, 1976 19-5 1/2

(A) Keira Jones, Grand Island 16-10 1/4

(B) Samantha Roby, Northwest 16-8

(D) Teagan Gonsior, Fullerton 16-8

(C) Kyra Wooden, Centura 16-6

Emma Rauch-Word, Grand Island 16-5 3/4

Hannah Dunning, Doniphan-Trumbull 16-3 1/2

Maddy Hill, Grand Island 16-1 1/2

Faith Blauhorn, Palmer 15-11 1/2

Triple jump

Area record: Mackenzie Puckett, Grand Island, 2016 39-8

(C)Journi Moran, Ord 34-6 3/4

(B) Emily Erickson, Aurora 34-6 1/2

(A) Maddy Hill, Grand Island 33-4 3/4

Samantha Stobbe, Grand Island 33-1 1/2

Lexi Vancura, Ord 33-0

Cassidy Hinken, Grand Island 32-9

Jessica Babcock, Adams Central 32-9

Macie Middleton, Northwest 32-7 3/4

(D) Haley Munn, Riverside 31-3

High jump

Area record: Sue Lind, Albion, 1981 5-11

(C) Sydney Davis, Centura 5-3

(B) Kya Scott, Broken Bow 5-1

(D) Joslynn Donahey, Palmer 5-0

Hannah Gengenbach, Adams Central 5-0

Neleigh Poss, Central Valley 5-0

Paige Crawford, Centura 4-11

Reghan Flynn, Nebraska Christian 4-11

Nikia Williams, Burwell 4-10

Lauryn Scott, Adams Central 4-10

(A) Kiera Jones, Grand Island 4-8

Pole Vault

Area record: Jenny Green, GICC, 2003 13-3

(C) Marissa Rerucha, Grand Island CC 10-1

(B) Cassidy Knust, Aurora 10-0

Taryn Wagner, Central City 10-0

Trinity Brewer, Northwest 8-7

(D) Taya Engel, Central Valley 8-6

Amanda Carlson, Nebraska Christian 8-6

Miah Kenny, Doniphan-Trumbull 8-6

Joscelyn Coleman, Broken Bow 8-1

(A) Nyaruot Wal, Grand Island 7-0

100 meter dash

Area record: Deanna Schwensen, Central City, 1992 12.14*

Camille Hinze, Albion, 1998 12.14*

Regan Carlstrom, St. Edward, 2003 12.14*

Mary Wetterer, Grand Island CC, 1976 12.14*

(B) Avyn Urbanski, Northwest 12.60

Samantha Roby, Northwest 12.74*

Kaylee Crosby, Aurora 12.78

(C) Gaia Andorno, Doniphan-Trumbull 12.91

Grace Baasch, Northwest 12.94

(D) Neleigh Poss, Central Valley 13.04*

Faith Blauhorn, Palmer 13.18

Jazmine Rodriguez, Wood River 13.24

(A) Madison Webster, Grand Island 13.38

Danae Rader, Doniphan-Trumbull 13.38

200 meter dash

Area record: Nancy Kindig, Hastings SC, 1976 25.04*

Liz Lee, Grand Island, 1976 25.04*

(B) Samantha Roby, Northwest 26.19

(C) Gaia Andorno, Doniphan-Trumbull 26.73

Avyn Urbanski, Northwest 26.81

Jenna Esch, Hastings St. Cecilia 27.08

(D) Neleigh Poss, Central Valley 27.24*

Grace Baasch, Northwest 27.40

Kaylee Crosby, Aurora 27.51

Danae Rader, Doniphan-Trumbull 27.57*

(A) Madison Webster, Grand Island 28.42

400 meter dash

Area record: Stella Klassen, Henderson, 1996 55.94*

(B) Reba Mader, Northwest 1:00.69

(C) Jenna Esch, Hastings SC 1:01.34

Samantha Roby, Northwest 1:01.61

Abby Elstermeier, St. Paul 1:03.14*

(D) Alexis Johnson, Central Valley 1:03.27

Kaitlyn Mousel, Adams Central 1:03.54*

Jenna Rauert, Wood River 1:03.54*

Jill Parr, Hastings SC 1:03.94

800 meter run

Area record: Christy Rice, Central City, 1993 2:16.84*

(B) Reba Mader, Northwest 2:27.39

Cassidy Knust, Aurora 2:29.10

Elaina McHargue, Central City 2:30.14*

(C) Grace Herbek, Grand Island CC 2:30.84*

(D) Julianna Maxfield, Fullerton 2:31.62

Chelsey Espinsoa, Hastings 2:35.94*

Molly Griess, Nebraska Christian 2:36.46

Josie Jakubowski, St. Paul 2:37.32

(A) Hailey Jakubowski, Grand Island 2:45.63

1,600 meter run

Area record: Shona Jones, Hastings, 1984 4:59.84*

(C) Alayna Vargas, Hastings SC 5:32.66

(B) Ella Buhlke, Central City 5:43.04*

Chelsey Espinosa, Hastings 5:46.18

(B) Makinley Tobey, Broken Bow 5:47.44*

Hannah Swanson, Nebraska Christian 5:47.54

Kloe Severance, Ord 5:51.90

(D) Julianna Maxfield, Fullerton 5:54.51

Kali Staples, Broken Bow 5:54.64*

(A) Aubrey Pikop, Grand Island 6:14.47

3,200 meter run

Area record: Karlene Erickson, Wheeler Central, 1982 10:19.24*

(C) Hannah Swanson, Nebraska Christian 12:06.50

Alayna Vargas, Hastings SC 12:08.43

(B) Chelsey Espinosa, Hastings 12:09.30

Avery O’Boyle, Grand Island CC 1214.84*

Makinley Tobey, Broken Bow 12:18,44*

Shavanna Douglas, Ravenna 12:23.27

Kali Staples, Broken Bow 12:23.94*

Raegan Gellatly, Grand Island CC 12:34.44*

(D) Julianna Maxfield, Fullerton 13:32.41

100 hurdles

Area record: Kalyn Brannagan, Shelton, 2010 14.72

(B) Faith Carroll, Central City 16.30

(C) Tabitha Siep, Nebraska Christian 16.83

Danae Rader, Doniphan-Trumbull 16.88

Eva Fahrnbruch, Aurora 16.98

Dacey Sealey, Hastings 16.99

Britta Deden, Ord 17.11

Caitlyn Scott, Adams Central 17.17

Aizlynn Krafka, Northwest 17.29

(A) Emma Rauch-Word, Grand Island 17.64

(D) Grace Glaser, Spalding Academy 17.75

300 hurdles

Area record: Kalyn Brannagan, Shelton, 2012 44.53

(B) Dacey Sealey, Hastings 49.94*

Eva Fahrnbruch, Aurora 50.00

Kaitlyn Mousel, Adams Central 50.24*

(C) Britta Deden, Ord 50.27

Jenna Rauert, Wood River 50.34*

(D) Teagan Gonsior, Fullerton 50.38

Faith Carroll, Central City 50.50

Aizlynn Krafka, Northwest 50.95

(A) Mya Gawrych, Grand Island 53.30

400 relay

Area record: Northwest, 2014 49.11

(B) Northwest 50.94*

Aurora 52.22

(C) Doniphan-Trumbull 52.27

Wood River 53.03

Hastings 53.30

Centura 53.47

Burwell 53.64*

(A) Grand Island 53.90

(D) Central Valley 54.04

1,600 relay

Area record: Grand Island, 2007 3:58.26

(B) Northwest 4:17.81

(C) Hastings St. Cecilia 4:20.34

St. Paul 4:26.14

Broken Bow 4:27.34*

Aurora 4:29.62

Centura 4:29.98

(A) Grand Island 4:31.16

(D) Fullerton 4:31.84

3,200 relay

Area record: Aurora, 2017 9:32.64

(C) Hastings St. Cecilia 10:04.79

(B) St. Paul 10:27.34*

Northwest 10:31.04

Adams Central 10:41.54*

Ord 10:45.07

Hastings 10:56.70

(D) Fullerton 10:57.14*

Ravenna 11:05.46

(A) Grand Island 11:14.96

Note to coaches: If there is a time or mark that is not listed, please contact Marc Zavala at marc.zavala@theindependent.com

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

Daily Alerts