Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
All-Area wrestling leaders

All-Area wrestling leaders

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
FILE PHOTO: Wrestling

Individual leaders

Takedowns Total

Trevor Kluck, Aurora 122

Blake Cushing, Grand Island 58

Braiden Kort, Adams Central 46

Riley Waddington, Wood River 43

Sam Moore, Central City 42

Hunter Douglas, Ravenna 41

Payton Reisbeck, Ravenna 41

Mack Owens, Aurora 39

Jeremy Oswald, Aurora 37

Dylan Ancheta, Wood River 36

Tanner Schneiderheinz, Central City 36

Escapes Total

Zachary Fleischer, Adams Central 26

Kane VonBonn, Central City 25

Jeret Frerichs, Adams Central 22

Allen Stahlnaker, Aurora 20

Jack Allen, Aurora 18

Connor Wells, Broken Bow 18

Jeremy Osward, Aurora 17

Tristan Burbach, Central City 17

Owen Woodward, Ravenna 17

Jaxen Gangwish, Adams Central 16

Max Denson, Broken Bow 16

Nearfalls

2-pt 3-pt Total

Kolby Lukasiewicz, Grand Island 13 26 39

Trevor Kluck, Aurora 18 19 37

Cole Kunz, Central City 14 18 32

Drew Garfield, Central City 7 24 31

Caden Svoboda, Aurora 21 9 30

Riley Waddington, Wood River 9 19 28

Tanner Schneiderheinz, Central City 9 17 26

Ruger Reimers, Palmer 12 12 24

Jesse Drahota, Ravenna 5 17 22

Braiden Kort, Adams Central 11 10 21

Reversals Total

Max Denson, Broken Bow 15

Tanner Schneiderheinz, Central City 14

Jeret Frerichs, Adams Central 12

Caleb Alcorta, Northwest 11

Dylan Ancheta, Wood River 11

Hunter Anderson, Hastings 11

Ryan Gabriel, Ord 11

Kayleb Saurer, Adams Central 11

Cailyb Weekley, Northwest 11

Connor Wells, Broken Bow 11

Anthony Wood, St. Paul 11

Pins Total

Sam Moore, Central City 22

Hunter Douglas, Ravenna 22

Chet Wichmann, Palmer 20

Dyson Kunz, Central City 17

Johnny Scarlett, Central City 17

Carson Thompson, Wood River 17

Brody Arrants, Grand Island 16

Devon Ackles, Adams Central 16

Ruger Reimers, Palmer 16

Riley Waddington, Wood River 16

Team Leaders

Takedowns

Aurora 426

Central City 304

Broken Bow 277

Adams Central 255

Ravenna 252

Northwest 240

Hastings 192

Ord 159

St. Paul 150

Palmer 134

Escapes

Adams Central 142

Aurora 136

Central City 115

Ravenna 111

Hastings 109

Broken Bow 103

Northwest 93

St. Paul 84

Ord 57

Arcadia/Loup City 55

Reversals

Central City 88

Aurora 61

Broken Bow 58

Northwest 58

Ravenna 57

St. Paul 55

Adams Central 54

Ord 50

Hastings 46

Palmer 34

Nearfalls

Central City 176

Aurora 133

Ravenna 118

Adams Central 99

Hastings 90

Northwest 89

St. Paul 76

Broken Bow 65

Wood River 62

Ord 57

Pins

Central City 165

Aurora 139

Broken Bow 136

Ravenna 135

Northwest 133

Adams Central 111

St. Paul 111

Ord 104

Palmer 70

Hastings 69

Note: Only top three individuals from each team will be listed in each category, unless they are tied with a teammate for the third spot.

Wrestling glance

106

Wrestler W-L

Drew Garfield, Central City 25-0

Caden Svoboda, Aurora 24-2

Chauncey Watson, Broken Bow 16-3

Cameron Brumbaugh, Hastings 15-4

Nick Busse, St. Paul 18-5

113

Wrestler W-L

Cole Kunz, Central City 22-2

Juan Pedro, Jr., Grand Island 7-2

Hunter Anderson, Hastings 12-3

Wilson Cucul-Tzin, Broken Bow 18-6

Caleb Alcorta, Northwest 14-7

120

Wrestler W-L

Braiden Kort, Adams Central 24-1

Riley Waddington, Wood River 29-2

Grady Arends, Northwest 20-2

Jeremy Oswald, Aurora 24-4

Clayton Wedemeyer, Ravenna 24-4

126

Wrestler W-L

Blake Cushing, Grand Island 19-1

Cryus Wells, Broken Bow 21-2

Hayes Jensen, Burwell 11-2

Owen Sack, St. Paul 16-5

Morgan Treffer, Ravenna 10-5

132

Wrestler W-L

Rogelio Ruiz, Grand Island 10-3

Johnny Scarlett, Central City 22-5

Kayleb Saurer, Adams Central 19-5

Kaden Kocian, St. Paul 15-5

Schylar Campbell, Broken Bow 15-8

138

Wrestler W-L

Hunter Douglas, Ravenna 31-1

Dyson Kunz, Central City 25-1

Dylan Ancheta, Wood River 26-4

Kyle Oakley, Central Valley 17-4

Kael Kingery, Grand Island 9-4

145

Wrestler W-L

Trevor Kluck, Aurora 25-1

Ruger Reimers, Palmer 23-2

Brody Arrants, Grand Island 21-2

Quinton Ackley, Ravenna 19-3

Landon Weidner, Hastings 16-3

152

Wrestler W-L

Tanner Schneiderheinz, Central City 24-1

Tryon Calleroz, Arcadia/Loup City 18-1

Tell Jensen, Burwell 6-2

Jett Samuelson, Hastings 12-3

Carson Thompson, Wood River 25-6

160

Wrestler W-L

Kolby Lukasiewicz, Grand Island 16-2

Chase Stieb, Arcadia/Loup City 15-2

Garret Kluthe, Ord 12-2

Austin Cooley, Northwest 22-3

Payton Resibeck, Ravenna 26-4

170

Wrestler W-L

Sam Moore, Central City 28-0

Ryan Gabriel, Ord 17-4

Jackson Phelps, Hastings 10-4

Cailyb Weekley, Northwest 13-10

Owen Woodward, Ravenna 17-11

182

Wrestler W-L

Jesse Drahota, Ravenna 28-1

Mack Owens, Aurora 24-2

Kelen Meyer, Ord 20-2

Jace Ostrom, Burwell 11-2

Brett Bridger, Fullerton 19-4

195

Wrestler W-L

Lathan Duda, Broken Bow 23-0

Gunner Reimers, Palmer 19-0

Alex Gideon, Burwell 12-1

Daylon Keolavone, Grand Island 8-3

Tanner Mrkvicka, St. Paul 7-3

220

Wrestler W-L

Sam Hemberger, Adams Central 14-0

Chet Wichmann, Palmer 21-1

Blake Davis, Hastings 12-2

Nathan Scheer, St. Paul 17-3

Tyler Dawe, Burwell 9-4

285

Wrestler W-L

Thomas Psota, Ravenna 15-0

Michael Isele, Grand Island 19-1

Sawyer Bumgarner, Broken Bow 19-1

Carl Mundt, Nebraska Christian 14-1

Aaron Jividen, Aurora 25-2

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

Daily Alerts